award sponsors:

We are grateful to the following for their support of specific Awards:

the Voiceover Network

"Best Comedy / Entertainment Producer"


Wired Broadcast logo

"Best Sound Designer / Engineer"


R Extra logo

DAB platform for radio art and experimental sound
"Best Newcomer"


AVResilience logo

"Best Station Sound Producer"


the Voiceover Agency

"Best Audiobook / Readings Producer"


ipDTL - ISDN Alternative

"Best News & Current Affairs Documentary / Feature Maker"


Roberts Radio logo

"Best Music Producer"


ECOVIS Wingrave Yeats

"Best Drama Producer"


Panoply logo


"Best Podcast / Online Producer"


Radio Today

Reporting the Event Live


RIGtrain logo

RIG's training and CPD scheme
"Best Grassroots Production"


Sue Terry Voices logo


"Narrator of the Year"


Heavy Entertainment logo

7 quality audio studios and video production, Soho
"Best Documentary / Feature Maker"

We are delighted to acknowledge the tremendous efforts of our diverse range of volunteer judges from across the radio and audio sector - take a bow, one and all! 

(and please note that no judge was assigned to an award category that would have created a conflict of interest)

Andrew Glover Programme Leader/Senior Lecturer in Broadcast Journalism at University of Sunderland
Andrew Wilkie National Prison Radio
Ann Charles Consultant Engineer
Anthony Isaacs Assistant Editor, BBC Radio Norfolk
Carina Tillson OFCOM Policy Manager
Carole Flemming Academic Team Leader-Broadcasting & Journalism at Nottingham Trent University
Caroline Elliot Management Coach, Quattrain
Caroline Rapheal Dora Productions
Catherine Mitchell Feature Maker
Chris Warburton Presenter, 5 Live
Claire Powell Head of UK Content, audioBoom
Dan McGrath Creative Director, Bounce
Dave Cribb The Rubber Chicken production company/BBC Comedy
Deb Wilson Deputy Head of School / Programme Leader – University of Lincoln
Eliza Easton Creative Industries Foundation
Emma Britton Breakfast Presenter, BBC Radio Bristol
Felicity Finch Radio Feature Maker & Actor
Fi Glover Broadcaster
Gavin Collinson Lead, BBC Writers Room
Gloria Abramoff Managing Director, Tonic Productions
Ivor Baddiel Writer for TV & Radio
James Keen Managing Editor, Global Radio 
Jane Anderson Radio Times
Jason Phipps Head of Audio – the Guardian
Jim Hicks Purely Media People
Jo Abeyie Chief Executive Officer, Shine Media
John Reynolds Senior Engineer, BBC English Regions
Kamlesh Purohit Assistant Editor, BBC Radio Leicester
Maria Williams Founder of Sound Women, Executive Radio Producer
Martin Spinelli Senior Lecturer in Media & Cultural Studies
Matt Deegan Creative Director – Folder Media
Matt Hill Director
Matthew Gull Journalist, Producer & Lecturer
Nick Bull Editor, BBC Somerset
Nicola Gilroy Presenter, BBC
Oliver Mann Producer & Presenter
Paul Jenner Senior Broadcast Journalist, BBC Oxford
R Shannon Goldsmiths College
Ric Blaxill Bauer Media
Robin Parker Features Editor, Broadcast Now
Simon Pattern Radio Consultant
Susie Warhurst Director of Content, UK - Acast
Videl Barker Director of the Ways With Words Literary Festivals
Vince Graff Journalist & Content Strategist
If you have any questions please email team@audioproductionawards.co.uk
Any disputes will be resolved on the principle of Equity.  
The Judges's decision on the winners will be Final.

The Radio Independents Group is a company limited by guarantee, regd no 06527771.  RIG Events Ltd is regd no 06614180Both are registered in England & Wales, registered office: Unit 2 Olympic Court, Whitehills Business Park, Blackpool, Lancs FY4 5GU